Ceny złota osiągnęły rekordowy poziom w środę, napędzane rosnącym popytem na bezpieczne aktywa, co wynika z rosnącej niepewności politycznej w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Początek tygodnia był dla złota spokojniejszy, ponieważ napięcie na Bliskim Wschodzie chwilowo zmalało po mniej intensywnym niż oczekiwano ataku Izraela na Iran. Mimo to inwestorzy nadal zwracają się w stronę złota, przewidując ryzyko związane z wyborami prezydenckimi w USA, które odbędą się 5 listopada 2024 roku.
W Japonii również pojawiła się dodatkowa fala niepewności politycznej, po tym jak koalicja rządząca Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP) utraciła większość w parlamencie, co skomplikowało sytuację rządu i zmusiło LDP do poszukiwania sojuszy z mniejszymi partiami regionalnymi. Taka sytuacja polityczna może osłabić stabilność Japonii, co wpływa na wzrost popytu na aktywa takie jak złoto.
W środę ceny złota spot wzrosły o 0,4% do poziomu 2785,47 dolarów za uncję, osiągając wcześniej rekordowe 2790,01 dolarów. Z kolei kontrakty terminowe na złoto, wygasające w grudniu, wzrosły o 0,6% i osiągnęły cenę 2796,85 dolarów za uncję.
Niepewność wyborcza w USA zwiększa popyt na złoto
Przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi w USA rynki są wyraźnie napięte, zwłaszcza że walka wyborcza między Donaldem Trumpem a Kamalą Harris jest bardzo wyrównana. Najnowsze sondaże i rynki prognostyczne sugerują lekki wzrost poparcia dla Trumpa, ale sytuacja jest na tyle niepewna, że wyniki wyborów pozostają trudne do przewidzenia. Kandydaci mają odmienne plany gospodarcze, co dodatkowo podsyca niepewność rynków.
Polityczna niestabilność w Japonii również wzmacnia popyt na złoto. Utrata większości parlamentarnej przez LDP sprawia, że rząd będzie musiał negocjować z mniejszymi ugrupowaniami, co potencjalnie osłabi jego skuteczność w podejmowaniu decyzji.
Pomimo krótkotrwałego uspokojenia sytuacji na Bliskim Wschodzie, napięcia w regionie nadal są obecne. Iran zapowiedział, że odpowie na atak Izraela, a izraelskie siły kontynuują bombardowania pozycji Hamasu i Hezbollahu, co ogranicza możliwość deeskalacji konfliktu.
Zmienność na rynku stóp procentowych przed nadchodzącymi danymi gospodarczymi
Oczekiwane w najbliższych dniach publikacje danych o stanie gospodarki USA oraz stóp procentowych dodatkowo budzą niepokój rynków. W czwartek mają zostać opublikowane dane o produkcie krajowym brutto (PKB) za trzeci kwartał, a w piątek indeks cen PCE – preferowany przez Fed wskaźnik inflacji – oraz dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym. Prognozy wskazują, że Fed zdecyduje się na niewielką obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych, co pozytywnie wpłynie na aktywa niewytwarzające dochodu, takie jak złoto.
Wzmożony popyt na bezpieczne aktywa objął również inne metale szlachetne, chociaż notowania platyny i srebra zaliczyły spadki – platyna o 3,7% do poziomu 1020,20 dolarów za uncję, a srebro o 1,5% do 33,94 dolarów za uncję. Na rynku metali przemysłowych cena miedzi wzrosła nieznacznie o 0,1%, osiągając 9564,00 dolarów za tonę, ale cały październik miedź zakończyła z dużymi stratami.
Obecna sytuacja na rynkach finansowych jest odzwierciedleniem globalnych napięć politycznych, zbliżających się wyborów w USA oraz napięć w Japonii i na Bliskim Wschodzie.